Fotovoltaické elektrárny - návratnost investice

Fotovoltaické elektrárny - návratnost investice

SOLÁRNÍ Panely Solární PANELY .CZ


Fotovoltaické elektrárny - návratnost investice

Fotovoltaické elektrárny - návratnost investice

Vrátí se investice do solární fotovoltaické elektrárny? Ano - za cca 8 let.

Zájemci o koupi solárních panelů či fotovoltaických solárních elektráren jistě bude zajímat, jak je to s dotacemi pro letošní rok. Státní dotace na fotovoltaické elektrárny nebudou v roce 2009 poskytovány. Investice do fotovoltaické elektrárny se však vyplatí i bez dotací. Dotována je totiž už samotná výkupní cena elektřiny vyrobené solární elektrárnou. Níže se dozvíte základní informace o výhodnosti investice do fotovoltaické elektrárny.

Jak jsme již uvedli na začátku tohoto článku, návratnost investice do fotovoltaické elektrárny v ČR se pohybuje něco kolem 8 let. Přesnou návratnost do fotovoltaické elektrárny však ovlivňuje mnoho faktorů. Je si třeba proto uvědomit, že nelze obecně nebo jednoduše odpovědět na tuto otázku. Důležitým faktorem však zůstává, že státní dotace na fotovoltaické elektrárny v roce 2009 nebyly vypsány.

Pro reálný výpočet návratnosti invetsice do fotovoltaické elektrárny hrají svoji roli i další faktory, ale berme zatím v potaz ty nejdůležitější, které jsou uvedeny níže.

Cena fotovoltaické elektrárny

Cena, kterou zaplatíte za fotovoltaickou elektrárnu, je důležitým parametrem ovlivňujícím návratnost investice do fotovoltaické elektrárny. V současné době ceny fotovoltaických panelů výrazně klesají a objevují se na trhu stále nové značky fotovoltaických panelů, které jsou velice výhodné co se týče poměru cena - kvalita.

Výkupní cena energie z fotovoltaických elektráren

Výkupní cenu elektrické energie vyrobenou ve fotovoltaických elektrárnách stanovuje Energetický regulační úřad (dále jako „ERU“). Pro fotovoltaické elektrárny instalované v roce 2009 je stanovena cena u elektráren do 30 kWp výkonu na úrovni 12,89 Kč/kWh za přímou dodávku do sítě a 11,91 Kč/kWh za „Zelený bonus“. U fotovoltaických elektráren nad 30 kWp je cena o deset haléřů za kWh méně. Je stanoveno, že výkupní cena bude pravidelně valorizována o minimálně 2% ročně.

Výše uvedené informace jsou získané z dokumentu Cenové rozhodnutí ERU z tabulky „Výkupní ceny a zelené bonusy pro výrobu elektřiny využitím slunečního záření“ uvedené na straně 5 výše zmiňovaného dokumentu.
Solární panely.cz doporučují:

Jarní bundy | Outdoor bundy | Outdoor kalhoty | Street bundy | Rybářské potřeby | Fotovoltaické elektrárne | Solárne elektrárne | Fotovoltaické elektrárne | Ostrovné systémy